لوگوی کارخانه خوراک دام

Livestock Feed Factory

خط تولید خوراک دام و طیور

در خط تولید خوراک دام و طیور و طی یک فرایند چند مرحله ای مواد غذایی مورد نیاز دام با هم ترکیب و به صورت گندله (پلت) بسته بندی می شود. یک خط تولید کامل خوراک دام شامل تمامی تجهیزات برای انجام فرایند های تولید پلت از دریافت مواد اولیه، تمیز کردن، آسیاب کردن، مخلوط کردن، گندله سازی، خنک کردن و درنهایت بسته بندی است.

امروزه خوراک دام و طیور نقش اصلی را در صنایع غذایی جهان دارد و یک صنعت مهم و استراتژیک به شمار می رود. تامین خوراک دام با کیفیت برای صنعت دام پروری در گرو طراحی تجهیزات با کیفیت و راه اندازی کارخانه های خوراک دام مطابق استاندارد های روز جهان می باشد.

ما در گروه کارخانجات صنعتی رادفر در راستای کمک به توسعه صنعت خوراک دام کشور با بکارگیری نیروهای مجرب و دانش روز سعی کرده ایم نقش موثری را ایفا کنیم. ما می توانیم مناسب ترین راه کار، فن آوری و تجهیزات را با توجه به خصوصیات فیزیولوژی هردام سفارشی کرده و یک کارخانه و خط تولید خوراک دام اختصاصی و متناسب با نیازهای شما راه اندازی کنیم.

با ما در تماس باشید!

آیا به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟
می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تماس با ما تماس با ما

خط تولید خوراک دام و طیور

خطوط تولید خوراک دام و طیور در ظرفیت های مختلف طراحی و اجرا می شود. خطوط تولید را می توان در ظرفیت های ۱ تن تا ۶۰ تن طراحی و اجرا کرد. بسته به ظرفیت مورد نظر ماشین آلات و تجهیزات کارخانه خوراک دام متغیر خواهد بود.

ما در صنایع رادفر راه کارهای جامعی برای نصب و راه اندازی خطوط کامل خوراک دام و طیور در ظرفیت های مختلف ارائه می دهیم. برای آشنایی بیشتر با خطوط و مراحل تولید، نقشه شماتیک کارخانه خوارک دام با ظرفیت ۵ تن در ساعت به همراه توضیحات قرارداده شده است.

feed production line stage1 rtl

ورود مواد اولیه به کارخانه

مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه خوراک دام به صورت عمده و از طریق یک قیف که در زیر مسیر تخیله کامیون واقع شده دریافت می شود و با استفاده از بالابرها به سیلو های نگهداری منتقل می شود.

feed production line stage2 rtl

مرحله ذخیره سازی

مواد اولیه در سیلوهای مخصوصی ذخیره و نگهداری می شود تا خوراک خط تولید همیشه در دسترس باشد. مواد اولیه از طریق بالابر و نوار نقاله به این سیلو ها منتقل و در صورت نیاز از طریق دریچه های تعبیه شده وارد خط تولید می شوند.

feed production line stage3 rtl

آسیاب مواد اولیه

مواد اولیه قبل از ورود به آسیاب توسط الک های مخصوص از هرگونه ضایعات آهنی و مواد خارجی پاک سازی می شود. مواد دانه ای مانند غلات توسط آسیاب های چکشی و یا غلتکی آسیاب شده تا به گرانولومتری مناسب برسند.

feed production line stage4 rtl

مخلوط مواد اولیه

مواد اولیه مطابق فرمول و به وسیله یک قیف مخصوص و سیستم توزین با دوز دقیق وارد دستگاه میکسر شده و کملا باهم مخلوط می شوند. در این مرحله مکمل ها مانند انواع ویتامین به مخلوط افزوده می شود.

feed production line stage5 rtl

پلت سازی

پودر مخلوط شده حاصل از مرحله قبل را می توان روانه بازار کرد و یا برای گندله سازی به دستگاه پلیت ساز ارسال کرد. در این مرحله و قبل از ورود مواد به دستگاه پلت ساز، مواد بخار داده می شوند و در صورت لزوم روغن و سایر افزودنی ها به آن اضافه می شود. اندازه پلت ها براساس دام و طیور قابل تنظیم است.

feed production line stage6 rtl

خنک سازی و غربال

مواد حاصل از گندله سازی بسیار داغ است و قبل از ارسال برای ذخیره سازی و یا کیسه زنی می بایست خنک شوند تا سختی مناسب را برای ذخیره سازی داشته باشند. در این مرحله و با استفاده از دستگاه کننده پلت ها سرد و با استفاده از الک پلت ها از پودر جداسازی می شود تا محصولی یک دست حاصل شود.

feed production line stage7 rtl

ذخیره سازی پلت خوراک دام

قبل از تحویل پلت خوراک دام به مشتریان نیاز به ذخیره سازی آن می باشد. محصول آماده شده در سیلوهای مخصوص نگهداری می شود. این محصول می تواند به صورت عمده در تانکرهای مخصوص بارگیری شود و یا به مرحله بسته بندی ارسال شود.

feed production line stage8 rtl

بسته بندی پلت خوراک دام

در این مرحله پلت خوراک دام آماده شده به وسیله دستگاه تمام اتوماتیک توزین و بسته بندی می شود

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

تولید و فروش تجهیزات کارخانه خوراک دام، طیور و آبزیان

تجهیزات دریافت، انتقال و نگهداری

نگهداری و انتقال مواد و محصولات در خط تولید کارخانجات یکی از فرایندهای مهم به شمار می رود. در کارخانجات خوراک دام برای انتقال و جابه جایی مواد در بخش های مختلف خط تولید تجهیزات با کاربردهای متنوع در اندازه ها و حجم های متنوعی وجود دارد. استفاده از تجهیزات مدرن و با کیفیت در این بخش میتواند روند تولید خوراک دام را تسریع و محصول با کیفیت تری در اختیار قرار دهد.

مخازن نگهداری

از مخازن برای نگهداری مواد اولیه و محصول نهایی استفاده می شود. این مخازن که معمولا به صورت مخروطی طراحی می شود دارای سطح خارجی از جنس آهن، استیل و یا ورق های گالوانیزه است. سطح داخلی این مخازن به جهت حفظ سلامت خوراک دام از استنلس استیل ساخته می شود. مخازن نگهداری در اندازه و ظرفیت های مختلفی تولید می شود

اطلاعات بیشتر
سیلو های و مخازن نگهداری خوراک دام
الواتور ( بالابر ) خط تولید خوراک دام

بالابرها ( الواتور )

برای انتقال مواد به صورت عمودی از تجهیزاتی به نام الواتور استفاده می شود. الواتورها در اندازه ها و حجم های متفاوتی تولید و طراحی می شود.

اطلاعات بیشتر

نقاله ها

نقاله ها برای انتقال مواد به صورت افقی و یا در یک سطح شیب دار استفاده می شود، نقاله ها انواع مختلفی دارند. نقاله های تسمه ای از متداول ترین آنها است که در بسیاری از صنایع از آن استفاده می شود. به جز نقاله های تسمه ای، از نقاله های مارپیچ، زنجیری نیز در خط تولید خوراک دام استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر
نقاله زنجیری خوراک دام
بارریز خوراک دام

بارریز ها و دریچه ها

بار ریزها انواع مختلفی دارند که وظیفه انتقال مواد بین تجهیزات را به عهده دارند، بارریزها انواع مختلفی دارند که باریز پروانه ای و بارریز مارپیچ از متداول ترین آنها هستند.

درانتهای سیلوها و مخازن نگهداری دریچه هایی برای کنترل خروجی مواد نصب می گردد این دریچه می تواند دستی و یا پنوماتیک باشد که توسط سیستم کنترل شوند.

تقسیم کننده ها

برای تقیسم مواد در پیمانه ها و ماشین آلات خط تولید از تقسیم کننده ها استفاده می کنند. با توجه به نیاز و سیستم کار خط تولید  تقسیم کننده ها می توانند از ۳ تا ۱۲ خروجی داشته باشند.

اطلاعات بیشتر
تقسیم کننده خوراک دام

تجهیزات تمیز کردن و حذف گرد و غبار

مواد اولیه قبل از ورد به خطوط تولید خوراک دام می بایست از گردو غبار، شن و سنگ ریزه، براده های آهن و سایر مواد اضافی عاری باشد. این مواد علاوه بر تاثیر در کیفیت خوراک دام تولیدی می تواند بر عملکرد تجهیزات تاثیر گذار بوده و موجب خرابی و کاهش عمر ماشین آلات گردد. دستگاه های تمیزکاری شامل انواع الک ها، فیلتر های جت، گیرنده های معناطیسی و غیره است.

جت فیلتر

جت فیلتر های یکی از تجهیزات لازم خطوط تولید خوراک دام است. از جت فیلترها برای جداسازی گرد و غبار از مواد اولیه استفاده می شود. جت فیلترها به دو شکل مکعبی و مخروطی طراحی و تولید می شود.

اطلاعات بیشتر
جت فیلتر غبار روب خوراک دام
مکنت محروطی خوراک دام

فیلتر های مغناطیسی (مگنت )

برای جداسازی اجسام فلزی مانند میخ، سیم های فلزی و … از خوراک دام از تجهیزاتی به نام مگنت استفاده می شود. مواد اولیه از درون مگنت ها که به صورت مخروطی طراحی می شوند عبور داده شده و اجسام فلزی به وسیله میدان مغناطیسی ایجات شده جذب و از خوراک دام جدا می شود.

اطلاعات بیشتر

الک ها

الک ها از تجهیزات متداول در جداسازی اجسام اضافی از مواد اولیه است که در خوراک دام نیز انواع الک برای پاکسازی اجسام اضافی طراحی شده است. الک ها در مراحل مختلف تولید خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد. الک ها در اندازه ها و انواع مختلف طراحی و تولید می شود.

feed screener

تجهیزات اندازه گیری و پیمانه ( بچینگ )

خوراک دام در هر کارخانه براساس فرمولاسیون از پیش تهیه شده تولید می شود. در فرمولاسیون کارخانه مواد اولیه و مکمل ها می بایست با نسبت تعیین شده وارد خط تولید شده و باهم ترکیب شوند. برای دستیابی به نسبت تعیین شده از تجهیزات توزین و اندازه گیری استفاده می شود.

Upload Image...

سیستم پچینگ (پیمانه)

مواد اولیه مانند غلات وارد سیلو ها و مخازن مخصوصی می شوند که حجم معینی دارند. در انتهای این مخازن دریچه های تعبیه شده که به صورت دستی و یا به صورت اتوماتیک باز شده و مواد داخل مخازن با حجم معین وارد خط تولید می شوند.

تجهیزات توزین

تجهیزات مختلفی در خطوط تولید خوارک دام وجود دارد که وظیفه توزین دقیق مواد را به عهده دارد مانند تجهیزات توزین مایعات و روغن، یا سیستم های توزین خیلی دقیق (میکرو دوزینگ)  برای افزودن ویتامین ها و سایر داروها به خوراک دام و یا سیستم توزین نهایی که در انتهای خط تولید برای توزین محصول نهایی و بسته بندی استفاده می شود.

اندازه گیری و افزودن مایعات

ماشین آلات آسیاب و خرد کردن

بعد از پیمانه شدن مواد اولیه می بایست توسط آسیاب های مخصوص خرد شده تا بتوان از آن خمیر لازم برای تهیه پلت را آماده کرد. برای خرد کردن غلات و مواد اولیه از تجهیزات و آسیاب های مخصوص استفاده می شود که در انواع و اندازه های مختلف طراحی و تولید می شود.

آسیاب چکشی خوراک دام

آسیاب چکشی

این دستگاه برای خرد کردن دانه های غلات به کار می رود. این آسیاب برای خرد کردن دانه ها از ضربه های متوالی استفاده می کند. هرچه سرعت دستگاه بیشتر باشد دانه ها یه قسمت های بیشتر و کوچکتر تقسیم می شود. اندازه ذرات به طرح، اندازه چکش، سرعت دستگاه و نوع توری و اندازه سوراخ های توری بستگی دارد.

آسیاب غلطکی

آسیاب های غلتکی که شبیه آسیاب های قدیمی از غلتیدن قطعات بروی هم و واردکردن فشار به مواد موجب خورد شدن دانه ها و مواد اولیه  می شود.

آسیاب غلتکی

تجهیزات مخلوط کردن

مخلوط کردن خوب و یک دست مواد کلید تولید خوراک دام حوب است. خوراک دام در کارخانه  مطابق فرمولاسیون تولید نمی شود مگر آنکه مواد به درستی با هم مخلوط شوند. برای داشتن یک مخلوط یک نواخت نیاز با تجهیزات با عملکرد مناسب است. در کارخانه خوارک دام از انواع میکسر برای مخلوط مواد اولیه و مکمل ها استفاده می شود.

فیدر میکسر ریبونی

میکسر

میکسرها تجهیزاتی هستند که برای دستیابی به مخلوطی همگن و یکنواخت در خطوط تولید از آن استفاده می شود. میکسرها در دو شکل عمودی و افقی در ظرفیت های متنوع طراحی و تولید می شوند. از انواع دیگر فیدر میکسرها می توان به میکسرهای پدالی و ریبونی اشاره کرد.

تجهیزات فرآوری و پخت

کاندیشنر

مواد مخلوط شده خوارک دام باید در مجاورت با بخار آب به دما و رطوبت کافی برسد و در اصطلاح پخته شود. در خطوط تولید خوراک دام دستگاهی به نام کاندیشنر وجود دارد که این وظیفه را برعهده دارد. رطوبت و بخار آب باعث ژلاتینه شدن پودر شده و برای پلت سازی آماده می شود. زمان، مقدار رطوبت و دما از اهمیت بالایی برخوردار است.

کاندیشنر خط تولید
feed

اکسترودر خوراک دام

اکسترودر خوراک دام، دستگاهی است که برای پخت، پف دادن و شکل دادن به خوراک دام و طیور به کار می رود. این دستگاه از جمله تجهیزات کلیدی در خط تولید خوراک دام به شمار می رود و نقش مهمی در ارتقای کیفیت و ارزش غذایی خوراک ایفا می کند.

در فرآیند اکستروژن، مواد اولیه خوراک دام (مانند ذرت، گندم، کنجاله سویا و …) به صورت آرد شده و با رطوبت و حرارت بالا مخلوط می شوند. سپس این مخلوط تحت فشار زیاد از داخل محفظه اکسترودر عبور می کند و از طریق قالب های مخصوص به شکل پلت، گرانول یا سایر اشکال دلخواه در می آید.

استفاده از اکسترودر در خط تولید خوراک دام به طور کلی سبب ارتقای کیفیت، ارزش غذایی و راندمان خوراک و در نتیجه افزایش سلامت و عملکرد دام و طیور می شود

تجهیزات پلت ساز

مواد حاصل از مراحل قبل به صورت پودر است، نگهداری و حمل و نقل مواد پودری کمی مشکل به نظر می رسد. درد سر خوردن مواد پودری برای حیوانات نیز بسیار است، به همین دلیل نیاز است این مواد به صورت قطعات بزرگتر( دانه ) تولید شود. در خطوط تولید تجهیزاتی برای این کار در نظر گرفته شده تا مواد را پس از ترکیب و میکس شدن به صورت گندله و گرانول ارائه دهد.

پرس پلت

به وسیله دستگاه پلت ساز مواد حاصل از دستگاه کاندیشر و با استفاده از غلتک ( دای ) از قالب های مخصوص عبور کرده و مواد پودری به گنداله ( پلت ) تبدیل می شوند. کیفیت و خروجی دستگاه پرس پلت به پارامترهای زیادی بستگی دارد مانند کیفیت آسیاب، کاندیشینگ، فرمول بندی خوراک ( درصد روغن، فیبرو غیره) و پیکر بندی Die

دستگاه پرس پلت

خط تولید کنسانتره دام و طیور

کنسانتره (concentrate) اصطلاح رایج در دامداری می باشد، کنسانتره در لغت به معنای فشرده می باشد و در اصظلاح نوعی ماده است که آب از آن حذف شده باشد، مانندحذف آب از میوه. یکی از مزایای تولید کنسانتره کاهش وزن و حجم برای حمل و نقل است.

کنسانتره ها در مقایسه با علوفه ها، خوراک های کم فیبر و پرانرژی هستند و می توانند به میزان قابل توجهی از نظر محتوای پروتئین متفاوت باشند. اغلب از کنسانتره برای بالا بردن سطح انرژی جیره برای گاوهای شیری و برای جبران هرگونه گمبود دیگری که فراتر از آنچه در با علوفه ارائه می شود، تغذیه می شوند.

خط تولید کنسانتره دامی با توجه به نیاز دامداری ها به کنسانتره می تواند ارزش افزوده بسیاری ایجاد کند. خطوط تولید کنسانتره دامی یا همان خطوط تولید خوراک دام رادفر با به کارگیری از دانش روز و نیاز بازار خوراک طراحی و تولید می شود.

کنسانتره تولید شده در خطوط تولید گروه کارخانجات رادفر از کیفیت و غنای بالایی برخودار است و می تواند رقابت خوبی را در بازار برای محصولات تولیدی شما ایجاد کند.

خط تولید کنسانتره دامی

طراحی و راه اندازی کارخانه خوراک دام

آنچه صنایع رادفر را از بقیه متمایز می کند رویکردی است که با مشتریان خود در پیش گرفته ایم. ما مشتریان را شرکایی میدانیم که با آنها ماموریت مشترک داریم بنابراین بهترین راه حل ممکن را در زمان مقرر و با کمترین هزینه ارائه خواهیم داد.

پروژه های ما زمانی تکمیل خواهد شد که کارخانه به طور مطلوبی کارکند، بنابراین مشتریان ما می توانند برتوسعه و بهبود تجارت خود تمرکز کنند.

فاکتور های زیادی وجود دارد که باید در هنگام طراحی کارخانه خوراک دام باید در نظر گرفته شود.

تغییرات اندک می تواند موجب صرفه جویی عمده در خط شود. هنگام چیدمان تاسیسات و تجهیزات تمر کز بر ایمنی ساخت و ساز، بهروری و روند تعمیر و نگهداری از نکاتی است که ما در صنایع رادفر به ان توجه ویژه ای خواهیم داشت.

آنالیز دقیق نیازها

ما برای طراحی کارخانه خوراک دام با بررسی دقیق نیاز های شما و تبدیل آن به مشخصات پروژه شروع می کنیم. اولین قدم برای اطمینان از یک راه حل موفق تجزیه و تحلیل متمرکز بر نیاز های شما و اهداف آینده است.

ما از طریق گفتگوی عمیق در مورد نیاز های شما و نیاز های مربوط به کارخانه خوراک دام، از یک راه حل مطلوب که اهداف عملیاتی آینده را نیز در نظر گرفته است اطمینان حاصل می کنیم.

و در آخر ما یک راحل کلی با تجزیه و تحلیل، طراحی و نصب ارائه می دهیم تا از ایده تا تحویل پروژه بدون هیچ مشکلی به شما کمک کرده باشیم.

انتخاب بهترین تجهیزات خوراک دام

طراحی کارخانه خوراک دام پس از آنالیز دقیق نیازها با انتخاب صحیح تجهیزات خوراک دام آغاز خواهد شد. در انتخاب ماشین آلات خوراک دام بالاترین بهروری و کیفیت لحاظ خواهد شد.

تامین قطعات و تعمیر و نگهداری یکی از نکاتی است که باید در انتخاب تجهیزات به آن دقت کرد. ظرفیت و توان ماشین آلات باید متناسب با ظرفیت کارخانه باشد. همچنین بروز بودن و سازگاری با سایر ماشین آلات خطوط تولید و کمترین دور ریز مواد و مصرف بهینه انرژی همه از مواردی است که ما در طراحی خطوط تولید خوراک دام به آن خواهیم پرداخت.

طرح اولیه کارخانه خوراک دام

در این مرحله از پروژه یک نمای کلی از گزینه ها و خواسته ها و نیاز های شما ارائه خواهیم داد. این طرح براساس بودجه، ظرفیت مورد نظر و محصول نهایی کارخانه خوراک دام و طیور شما تهیه شده است. نتیجه این مرحله داشتن یک راه حل سازگار با شرایط خاص و متناسب با نیاز های آینده است که کاهش هزینه های عملیاتی، بهینه سازی کیفیت و ایجاد مزیت رقابتی در آن لحاظ شده است.

هدف ما ارائه راه خلی است که تجارت مشتریان ما را توسعه دهد و برای ارائه بهترین راه حل از متخصصین داخلی و دانش جهانی استفاده خواهیم کرد.

نقشه و طرح های سه بعدی کارخانه خوراک دام

کارمندان مجرب و متخصص ما برای تجسم دقیق موقعیت تجهیزات و تنظیمات کارخانه کامل، نقشه های سه بعدی دقیق را در نرم افزار های نقشه کشی مانند اتوکد تهیه می کنند و یک طرح کامل و جامع برای ساختمان ها، پایه ها، محل و جزئیات نصب، کابل کشی و غیره را ارائه خواهند داد.

در این مرحله نحوه اجرای پروژه و مسائل مالی و قراردادی پیش خواهد رفت و پس از تاتید نهایی راه حل پیشنهادی، طرح کارخانه خوراک دام ، نقشه های سه بعدی فنی، جزئیات و اندازه ها، مستندات الکتریکی و جزئیات انجام پروژه ارائه می شود.

اجرای پروژه

تیم سرپرستان مجرب ما مراحل نصب را مدیریت می کنند. آنها اطمینان حاصل می کنند که برنامه زمانی در مسیر درست است و کلیه مشخصات درج شده در نقشه خط تولید خوراک دام رعایت شده است.

در این مرحله تجهیزات بر اساس نقشه و با دقت کامل و به ترتیب در محل خود نصب شده و تست ها براساس چک لیست های از قبل تهیه شده انجام می شود تا از عملکرد ماشین آلات و تجهیزات خط تولید خوراک دام اطمینان حاصل شود.

راه اندازی کارخانه خوراک دام

راه اندازی کارخانه خوراک دام به صورت جز به جز و مرحله به مرحل می باشد. آموزش های لازم برای کار با ماشین آلات و کنترل فرایند های تولید به کارکنان عملیاتی خط تولید داده ارائه می شود و درنهایت کارخانه خوراک دام به صورت کامل راه اندازی خواهد شد.

همچنین در این مرحله دفترچه راهنمای نصب، بهره برداری و نگهداری کارخانه خوراک دام و سیستم کنترل و آمزش های مربوطه به تعمیر و نگهداری ارائه می شود.

پس از بهره برداری اولیه تولید تجاری خوراک دام آغاز خواهد شد و از این لحظه ما خدمات نگهداری را ارائه می دهیم.

 

امتیاز: 19/ 4.5