آیکون تاسیسات و موتورخانه

Engine Room

تاسیسات و موتور خانه

موتور خانه قلب تاسیسات شماست

طراحی و اجرای انواع تاسیسات و موتورخانه برای کارخانجات و ساختمان ها با دانش و استاندارد های روز دنیا.

طراحی و تولید تجهیزات موتورخانه،انواع دیگ بخار و ارائه محصولات از برند های معتبر

با ما در تماس باشید!

آیا به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟
می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تماس با ما تماس با ما

موتورخانه چیست؟

تاسیسات موتورخانه سیستمی است متشکل از تجهیزات، فناوری و فرآیندهایی که برای گرمایش، سرمایش و تهویه یک محل بکار برده می شود.

موتورخانه ها به دو دسته موتورخانه های صنعتی و موتورخانه های مسکونی تقسیم می شوند و تعداد و نوع تجهیزات مورد استفاده بسته به مکان متغیر است ولی اصولا این تجهیزات شامل دیگ های بخار، چیلرها، آیس بانک ها، تهویه مطبوع، فن کوئل ها، پمپ های حرارتی، لوله کشی و … می باشد.

موتورخانه ها نسبت به دیگر سیستم های گرمایشی و سرمایشی در راه اندازی، لوله کشی و تعمیر و نگه داری هزینه کمتری داشته و عمر طولانی تری نیز دارند.

طراحی سیستمهای برودتی و موتورخانه توسط صنایع رادفر

گردش کار موتورخانه

Industrial-engine-room

بخش گرمایشی و سرمایشی:

در مراکزی مانند سردخانه ها، کارخانجات محصولات لبنی و یا گاوداری ها که نیاز به سرمایش محیط و محصولات وجود دارد، با استفاده از تجهیزاتی همچون چیلر، آیس بانک، پلیت کولر و … دمای هوا و یا گرمای دستگاه های صنعتی را تا حد مورد نیاز کاهش می دهند.
از سویی دیگر مراکزی مانند کارخانجات پخت مواد غذایی و بیمارستان ها که از موتورخانه ها بیشتر در حالت گرمایشی استفاده می کنند، دارای تجهیزاتی مانند مشعل، دیگ بخار، مبدل های حرارتی و … هستند که آب گرم مصرفی را تولید می کنند و بخار تولید شده نیز در فن کوئل ها و هواسازها برای تولید گرما استفاده می شود.
نکته مهمی که باید بدانید این است که جدا از هدف استفاده از موتورخانه که کاهش یا افزایش دما می باشد، سیستم گرمایش به طور کامل از سیستم خنک کننده جدا نشده و در واقع می توان گفت نقطه اصلی یک سیستم سرمایشی یا گرمایشی، مبرد است که می تواند مایع یا گاز باشد و تجهیزاتی که به عملکرد صحیح هر دو کمک می کنند اغلب با هم همپوشانی دارند.

بخش تهویه مطبوع :

هدف از بخش تهویه مطبوع یک موتورخانه کنترل دما و حذف (رطوبت، بو، دود، گرما و گرد و غبار) در یک فضای بسته است. این فرایند باکتری ها، دی اکسید کربن، بوی نامطبوع و رطوبت بیش از حد را از بین می برد. هوای بیرون را وارد ساختمان کرده و هوای داخل ساختمان را در گردش نگه می دارد و در واقع از رکود هوای داخل جلوگیری می کند.

و در فصول سرد گرما را از دستگاه های تولید کننده گرما دریافت و به ساختمان منتقل می کند اما در فصول گرم برعکس عمل کرده و گرما را از بیرون جذب و به داخل منتقل کند. بعد از اینکه هوا به دمای مورد نظر(سرد یا گرم) رسید بوسیله کانال کشی های که در کف، دیوار و … وجود دارد به جریان می یابد و زمانی که کاربر ترموستات (پنل کنترل کننده درجه) را روشن کند، هوا از طریق دریچه ها به ساختمان وارد می شود.

Industrial-engine-room

تجهیزات مورد استفاده برای اجرای موتورخانه

تجهیزاتی که گرما یا سرما را برای مبدل حرارتی تولید می کنند میتوانند شامل چیلر، آیس بانک، موتورخانه و دیگ بخار می باشد که بر اساس نوع نیاز و بزرگی محلی که سیستم برودتی در آن احداث می شود خریداری و بکار برده می شوند.

چیلر تراکمی هوا خنک اسکرو ساخت رادفر

چیلر

یکی از تجهیزاتی که در موتورخانه برای کاهش دما مورد استفاده قرار می گیرد چیلر می باشد. عملکرد این دستگاه بدین صورت است که مُبرد از طریق لوله کشی وارد هواساز یا فن کویل های نصب شده در ساختمان شده و در آنجا با تبادل حرارت، گرما داخل اتاق را جذب و دمای محیط را کاهش می دهد و خود برای سرد شدن مجدد به چیلر باز می گردد.

اطلاعات بیشتر
heat-exchangers-Radfar

مبدل حرارتی

مبدل های حرارتی یکی دیگر از تجهیزات موتورخانه هستند که وظیفه انتقال دما بین یک یا چند سیال بدون تماس مستقیم را دارند. در سیستم ساختمان با نام هواساز یا فن کوئل کار کرده  و بر حسب نیاز در اندازه های مختلف و در انواع لوله ای یا صفحه ای ساخته می شوند.

اطلاعات بیشتر
نمونه دیگ آب داغ فولادی

دیگ بخار

بیشترین زمان استفاده از دیگ های بخار در فصول گرم بوده و بعبارتی نقطه مقابل چیلرها هستند. روند کار یک دیگ بخار بدین صورت است که آب موجود در مخزن استوانه ای دیگ بخار پس از رسیدن به دمای مورد نظر از طریق لوله کشی وارد سیکل مصرفی شده و بعد از تبادل حرارت، مجددا به دیگ باز می گردد.

اطلاعات بیشتر
آیس بانک

آیس بانک

کاهش هزینه های برق دغدغه ای همیشگی برای کارفرمایان و صاحبان مشاغل محسوب می شود، لذا بکار بردن آیس بانک با استفاده از تولید یخ و ذخیره سازی آن در زمان کم بار می تواند روش مناسبی برای کاهش هزینه های برق مصرفی یک ساختمان باشد.

اطلاعات بیشتر
Fan coil Radfar

فن کوئل

فن کوئل ها عموما شامل یک مبدل حرارتی و یک فن دمنده هستند که آب سرد تولید شده توسط چیلر یا آب گرم اخذ شده از دیگ بخار را دریافت و عمل تبادل حرارت را با مکش هوای اتاق و عبور آن از لوله های گرم و سرد کوئل انجام داده و هوا را به دمای موردنظر که توسط پنل کنترل یا ترموستات تعیین می شود، می رساند.

اطلاعات بیشتر
air-conditioner-Radfar

هواساز

دستگاه هواساز با دارا بودن فیلترهایی مانند فیلتر کیسه ای، فلزی، هپا و اولپافیلتر و نیز دستگاه رطوبت گیر، پارامترهای محیطی دما، سرعت، رطوبت و آلاینده های موجود در هوا را کنترل و بر اساس نوع کاربری و برنامه ریزی آن، هوای مطبوع مورد نظر را به محیط پمپاژ می کند.

اطلاعات بیشتر

اجرای موتورخانه

برای طراحی این نوع سیستم ها، کارشناسان معمولا پس از بررسی محل، ظرفیت و نوع سیستم مورد نیاز را تخمین زده  و سپس سیستم را طراحی می کنند. سپس مبرد مناسب و تجهیزات مورد نیاز را انتخاب می کنند. سپس پیمانکاران و تامین کنندگان سیستم ها را ساخته، نصب و راه اندازی می کنند.

و اجرای  آن  نیاز به تجربه و تخصص داشته و تعداد کمی از افراد پیشرو در این زمینه وجود دارد. گروه کارخانجات صنعتی رادفر به داشتن اعتباری ۱۰ ساله در این عرصه، مفتخر است و همواره به ارائه محصولات بسیار کارآمد شناخته شده است.

طراحی سیستمهای برودتی و موتورخانه توسط صنایع رادفر

کاربرد های مختلف موتورخانه در صنایع

محلی که تاسیسات موتورخانه در آن استفاده می شود می تواند بیمارستانی کوچک یا یک کارخانه بزرگ باشد و در هر مرکز صنعتی بزرگ که نیاز به گرمایش و سرمایش دارد، وجود موتورخانه نیز امری ضروری است!
گروه کارخانجات صنعتی رادفر با تکیه بر دانش و تجربه، متناسب ترین تجهیزات و دستگاه ها را که مطابق با نیاز شما می باشد را پیشنهاد داده و علاوه بر طراحی و راه اندازی موتورخانه های صنعتی، خدمات مشاوره و تعمیرات تجهیزات را نیز ارائه می دهد.

کاربرد چیلر در صنایع غذایی

کارخانجات پخت مواد غذایی

سردخانه و سیستم های تبرید محصولات لبنی

کارخانجات محصولات لبنی

کاربرد چیلر در تهویه مطبوع

تهویه مطبوع مجتمع های مسکونی و کارخانجات

سردخانه ها

گاوداری های صنعتی

chiller mri application

بیمارستان ها و مراکز درمانی

چیلر نیروگاهی

نیروگاه ها و پالایشگاه ها

موتورخانه مجتمع های بزرگ تجاری

سرمایش و گرمایش مرکزی مجتمع های بزرگ تجاری

امتیاز: 11/ 4.6