meat cold storage image icon

Cold Storage > Meat Storage

سردخانه گوشت و فرآورده های گوشتی

سردخانه گوشت و فرآورده های گوشتی، صنعتی است که با هدف فراهم کردن شرایط مناسب برای حفظ و نگهداری گوشت و محصولات پروتئینی انجام می‌شود. ما با استفاده از دانش فنی و تجربه کارشناسان ماهر، طرحی را پیاده سازی می‌کنیم که علاوه بر احترام به استانداردهای بهداشتی و ایمنی، کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های عملیاتی را نیز در نظر دارد.

گروه کارخانجات صنعتی رادفر با داشتن سابقه‌ای درخشان در عرصه تجهیزات برودتی، متناسب با نیاز شما، سردخانه های زیر صفر و انجماد گوشت و فرآورده های گوشتی را با رعایت بالاترین استانداردهای جهانی ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با اطمینان کامل، گوشت و محصولات پروتئینی خود را در این سردخانه ها به مدت طولانی، به صورت سالم و بهداشتی نگهداری کنید.

با ما در تماس باشید!

آیا به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟
می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تماس با ما تماس با ما

گوشت یک محصول غذایی حساس است که نمی‌توان برای مدت طولانی در دمای محیط نگهداری کرد. برای جلوگیری از فساد گوشت و حفظ خواص و کیفیت آن، باید در سردخانه‌های مناسب با دمای پایین و خنک ذخیره شود. سردخانه‌های گوشت باید با توجه به نوع و مقدار گوشت، شرایط تولید و مصرف، و روش‌های حمل و نقل، طراحی و اجرا شوند.

ما در ساخت سردخانه گوشت با استفاده از تجهیزات معتبر، رعایت بالاترین استانداردها، و ایجاد یک محیط مناسب برای نگهداری گوشت، هزینه‌های انرژی و عملیاتی را کاهش داده‌ایم. ما در مراحل طراحی و ساخت فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفته‌ایم.

اصول گروه کارخانجات رادفر در ساخت سردخانه گوشت

 بالا و خواص مفیدی برای سلامت بدن دارند. اما از طرفی، گوشت و فرآورده های آن از محصولات غذایی حساسی هستند که نیاز به نگهداری مناسب و بهداشتی دارند. در غیر این صورت، ممکن است باعث بروز بیماری ها و عوارض جانبی برای مصرف کنندگان شوند. گروه کارخانجات رادفر با تجربه و دانش کافی در زمینه ساخت سردخانه، نکات اصولی را در نظر می گیرد.

ظرفیت سردخانه گوشت

هر چه گوشت بیشتری در سردخانه قرار داده شود، تعادل توزیع دما از بین رفته و فرایند انجماد کندتر می شود و موجب افزایش احتمال آلودگی محصول خواهد شد.

در نتیجه توجه به ظرفیت سردخانه و پرهیز از انباشتگی لاشه های گوشت در سالن امری حیاتی می باشد. کارشناسان ما با استفاده از دانش فنی و مشاوره کارشناسان، ظرفیت بهینه  را محاسبه و اجرا کنند.

سایز محصول

در ساخت سردخانه گوشت، توجه به سایز گوشت و فرآورده های گوشتی از اهمیت فراوانی برخوردار  است. سایز گوشت تاثیر مستقیمی بر مدت زمان انجماد و ماندگاری گوشت دارد. هر چه قطعات گوشت ریزتر باشند، رطوبت و مواد مغذی آن بیشتر آزاد شده و فعالیت میکروارگانیسم ها و پاتوژن ها افزایش می یابد. از سوی دیگر اگر قطعات گوشت بسیار بزرگ باشند نیز به علت طولانی بودن زمان انجماد، ماندگاری کمتری خواهند داشت.

اصول نگهداری گوشت در سردخانه

سردخانه گوشت: مدت زمان انجماد اولیه

لاشه دام بعد از ذبح گرم می باشد و اگر به سرعت فرایند سردسازی در مدت زمان معین روی آن صورت نپذیرد، بافت گوشت شروع به اکسیداسیون می کند و در هنگام یخ زدن نیز کریستال های یخ بزرگتر بوجود آمده و در هنگام مصرف، بیشتر آب میان بافتی آن به دلیل پاره شدن غشای سلولی در هنگام ذوب از بین می رود.

از طرفی نیز اگر انجماد بسیار سریع رخ دهد نیز موجب جمع شدن بافت عضلانی گوشت می گردد و از کیفیت آن می کاهد. اما بطور کلی استفاده از تونل های انجماد در مدت زمان استاندارد توصیه می شود.

سردخانه گوشت: دمای گوشت

یکی از مهم ترین آیتم ها در حفظ کیفیت گوشت پایین نگه داشتن دمای لاشه می باشد. اما همین مورد نیز یکی از دشوارترین کارهای کنترلی سردخانه است، چرا که دما و رطوبت در هر گوشه ای از سالن متفاوت است و در طول زمان نیز تغییر می کند. لذا توزیع و هم دمایی محصول و سالن سردخانه ضروری است و نیاز به کنترل دائم دارد.

با توجه به استانداردهای اعلام شده از سوی اداره بهداشت، گوشت ها بایستی در محدوده دمایی -۱۸ تا -۲۳ منجمد شوند.

جدول نگهداری گوشت در سردخانه

میزان دما، رطوبت و مدت زمان در سردخانه های زیر صفر

جدول دمایی گوشت در سردخانه

میزان دما، رطوبت و مدت زمان در سردخانه های بالای صفر

رطوبت محیط و جریان هوا در سردخانه گوشت

این دو عامل تاثیر بسزایی در کیفیت ظاهری گوشت فریز شده دارند، چرا که در صورت ذخیره سازی رطوبت ناکافی یا بیش از حد بودن سرعت جریان هوا، آب میان بافتی از بین رفته و سطح گوشت به قهوه ای تیره یا سفید مایل به خاکستری تغییر رنگ می دهد و در اصطلاح می سوزد.

از سوی دیگر تراکم رطوبت بر روی سطوح که بر اثر افزایش دمای سطح محصول نسبت به هوای محیط ایجاد می شود، موجب رشد میکروبی، چسبندگی، بدبو شدن و آسیب به گوشت های بسته بندی می گردد.

بر اساس استانداردها میزان رطوبت سالن های سردخانه زیر صفر گوشت بایستی در محدوده ۹۰-۹۵ درصد باشد.

تناسب سردخانه با نوع گوشت

به طور کلی گوشت  گاو و بره را به علت دارا بودن چربی های اشباع شده، می توان مدت زمان طولانی تر نگه داری کرد و گوشت های دارای چربی کمتر مانند گوشت گوساله حداکثر تا ۱۰ ماه قابل ذخیره سازی در سردخانه هستند.

البته این نکته را بایستی ذکر کرد که نگهداری طولانی تر به معنای نیاز به کاهش دما و افزایش هزینه های عملیاتی سامانه برودت است.

بسته بندی مناسب سردخانه گوشت

روش های رایج بسته بندی گوشت برای افزایش طول عمر نگه داری آن در سردخانه شامل بسته بندی وکیوم، دودی کردن، کنسروسازی و … می باشد که بسته به امکانات کارفرما قابل انتخاب می باشد.

قطعه های گوشت را با کاورهای از جنس پلی اتیلن وکیوم کرده و در داخل جعبه یا کارتن قرار می دهند تا از آزاد شدن رطوبت گوشت جلوگیری کرده، احتمال آلودگی را کاهش داده و بتوان بسته ها را روی هم چید.

چیدمان در سردخانه گوشت

از آن جا که لاشه های گوشت را نمی توان روی هم چید، بهترین نوع چیدمان برای گوشت، آویزان کردن لاشه است. ریل های نصب شده بر روی سقف بایستی به گونه ای باشند که لاشه های گوشت در جهت گردش هوا قرار گیرند و با دیگر لاشه ها تماس نداشته باشند. همچنین بایستی بتوان آن ها را به راحتی با دست یا به صورت مکانيکي حركت داد.

مراحل انتقال گوشت به سردخانه گوشت

آویزان کردن لاشه گوشت از ریل در سردخانه

بسته بندی در سردخانه گوشت

چیدن بسته گوشت در قفسه های سردخانه

حفظ زنجیره سرد در سردخانه گوشت

گوشت یکی از محصولات حساس است که نیاز به دقت و بهداشت بالایی در حمل و نگهداری دارد. اگر گوشت در هر مرحله از تولید تا مصرف، گرم یا آلوده شود، میکروب های بیماری‌زا در آن رشد کرده و سلامت مصرف‌کنندگان را تهدید می‌کند. برای جلوگیری از این خطر، باید زنجیره سرد را در تمام مراحل حمل و نگهداری گوشت رعایت کنیم. زنجیره سرد به معنای حفظ دمای مناسب گوشت از زمان بریداری تا زمان فروش است. دمای مناسب بسته به نوع گوشت متفاوت است. برای مثال، گوشت قرمز باید در دمای بین صفر تا چهار درجه سانتی‌گراد و گوشت یخ زده باید در دمای کمتر از منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.

برای حفظ زنجیره سرد، نه تنها سردخانه ها بلکه همچنین وسایل حمل و نقل گوشت نقش مهمی دارند. اگر وسایل حمل و نقل دارای عایق و یخچال مناسب نباشند، گوشت ممکن است در طول راه گرم شده و خراب شود. به خصوص برای گوشت یخ زده، اگر دمای مناسب حفظ نشود، ممکن است فرآیند ذوب و تبلور مجدد رخ دهد که باعث کاهش کیفیت و خواص غذایی گوشت می‌شود.

با توجه به این نکات، گروه صنعتی رادفر اقدام به طراحی و تولید انواع سردخانه های اتاقکی عایق و یخچال دار کرده است که قابل استفاده در کانتینر های حمل و نقل گوشت هستند. این سردخانه ها دارای ریل لاشه هستند که امکان جابجایی راحت و سالم لاشه های گوشت را فراهم می‌کنند.

پاسخ به تمام سئوالات شما

متخصصان ما آماده ارائه مشاوره به شما هستند

ما با بیش از ۳۰ سال تجربه آماده پاسخ گویی به سئوالات شما و ارائه مشاوره در زمینه طراحی و اجرای خطوط تولید مواد غذایی هستیم.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

کنترل و پایش در سردخانه گوشت

یکی از مهمترین عوامل در حفظ کیفیت محصولات گوشتی، کنترل مداوم و دقیق آنها در سردخانه های تخصصی است. برای این منظور، در هر سالن سردخانه یک جدول کنترل قرار می گیرد که مسئول آن اطلاعات لازم از جمله نوع و مقدار محصول، تاریخ ورود و خروج، زمان های تعویض هوا و … را در آن ثبت و حداقل دو بار در روز چک می کند. گروه صنعتی رادفر با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و دقیق، امکان پایش دما و عملکرد صحیح تجهیزات و اتسمفر سردخانه را فراهم نموده است.

ضد عفونی سردخانه گوشت

بخش های مختلف یک سردخانه گوشت

سردخانه‌ای که برای ذخیره‌سازی محصولات فاسد شدنی استفاده می‌شود، از چندین محفظه یخچال تشکیل شده است. اما برای احداث یک سردخانه تخصصی، علاوه بر رعایت شرایط کلی مانند بررسی محل، تاسیسات و نیروی کار، باید بخش‌ها و ضمائم دیگری را نیز در نظر گرفت. این بخش‌ها و ضمائم بستگی به نوع سردخانه و محصول ذخیره شده دارند.

به طور خاص فضاهای تکمیلی یک سردخانه تخصصی گوشت شامل اتاق بهداشت و آزمایشگاه، رختکن، اتاق برش و استخوان زدایی، بسته بندی و … می باشد.

اتاق پیش سرمایش

برای نگه داری گوشت بصورت منجمد، سه مرحله سرد سازی روی آن اجرا می شود.

اولین مرحله سرد کردن مقدماتی است که در خود کشتارگاه ها انجام می شود و سپس به سردخانه اصلی ارسال می گردد و در سردخانه گوشت ابتدا لاشه ها در اتاق های پیش سرمایش خنک می شوند و سپس به سالن اصلی ذخیره سازی منجمد ارسال می گردند.

ما اتاق های پیش سرمایش مجهز به دستگاه های سرمازا را برای خنک سازی لاشه ها تا دمای -۵ درجه سانتی گراد طراحی نموده ایم و بسته به نوع گوشت و نیاز این دما قابل تغییر می باشد. البته جهت سردخانه های بزرگ که مقدار ورودی گوشت بالای ۴۰ تن در روز است استفاده از تونل انجماد برای سردسازی سریع و مداوم نصب و اجرا می گردد.

کاربرد دیگر اتاق های پیش سرمایش، گرم کردن نسبی لاشه های گوشت برای ارسال به بازار توزیع است. گوشت های منجمد بایستی تا رسیدن به دمای متوسط ۲ درجه سانتی گراد در این سالن نگه داری شوند.

اتاق پیش سرمایش سردخانه گوشت

سالن اصلی سردخانه

سردخانه گوشت کانکسی

مقیاس و دمای سالن سردخانه های گوشت رادفر

اواپراتور- یکی از تجهیزات سردخانه

تمهیدات رطوبت و گردش هوا

اتاق بارگیری سردخانه گوشت

اتاق ارسال یک بخش اختیاری از سردخانه ها است که برای دریافت و توزیع کالا به کار می‌رود. اما در صورت احداث سردخانه در کشتارگاه، این اتاق ضروری است تا به عنوان محل انتقال بین سایر بخش ها و سردخانه عمل کند و از آلودگی گوشت‌های ذخیره شده جلوگیری کند. لاشه‌های گوشت نمک سود شده یا یخ زده روی پالت قرار داده شده و با لیفتراک حمل می‌شوند.

اتاق های ارسال ساخته شده توسط گروه صنعتی رادفر با کنترلر های دما مجهز هستند و دمای نسبی در اتاق بارگیری را ۲ الی ۴ درجه سانتیگراد نگه می‌دارند. همچنین نوع ریل، ارتفاع اتاق های سرد و درها بستگی به حجم کشتارگاه دارند و متغیر هستند.

اتاق بارگیری سردخانه گوشت
اتاق استخوان گیری در سردخانه گوشت

اتاق برش و بسته بندی سردخانه گوشت

اتاق کنترل بهداشت سردخانه گوشت

در این بخش از سردخانه گوشت کارشناس بهداشت یا دامپزشک حضور دارند که سلامت محصول، بهداشت محیط و کارت بهداشت کارکنان را رصد و پیگیری می‌کند.

در کشتارگاه های با حجم ورودی زیاد، بخش ها جدا شده و واحدهای مستقلی برای دریافت، برش و بسته بندی وجود دارند. علاوه بر این، دفاتر مدیریت، رختکن پرسنل و اتاق تجهیزات حمل و نقل نیز در نظر گرفته شده‌اند.

سالن اصلی سردخانه گوشت

طراحی سردخانه گوشت و فرآورده های گوشتی

گوشت یکی از محصولات غذایی است که نیاز به نگهداری در دمای پایین و خنک دارد تا از فاسد شدن زودرس جلوگیری شود. برای این منظور، استفاده از سردخانه و تجهیزات برودتی ضروری است.

با سردخانه و تجهیزات برودتی، می‌توانید گوشت و فرآورده‌های گوشتی خود را برای مدت‌های طولانی تازه و سالم نگه دارید و در کسب و کار خود سودآوری کنید.

گروه صنعتی رادفر با توجه به نیازهای روزافزون صنایع غذایی، انواع سردخانه‌های گوشت بالای صفر و زیر صفر را با رعایت آخرین استانداردها و الزامات بهداشتی طراحی و تجهیز کرده است. سیستم های برودت این سردخانه‌ها با تجهیزات و ماشین آلات از بهترین برندهای جهان مجهز هستند و قابل کنترل به صورت پنوماتیک هستند.

برخی از موارد مهم در طراحی اختصاصی سردخانه گوشت عبارتند از:

  • اتاقک های زیر صفر برای جلوگیری از افت دما در گوشت رو به اتاق نگهداری یا برش و بسته بندی
  • استفاده از فضای خالی در سردخانه برای قرار دادن بخش های رختکن، دفاتر و …
  • هماهنگ کردن محل قرار گیری ماشین آلات و تجهیزات خنک کننده با اتاقک های سردخانه
  • حذف راهرو‌های پِرت و تعیین عرض راهرو‌ها بستگی به نوع لیفتراک ها و تجهیزات
  • انتخاب کمپرسور، کندانسور و اواپراتور مناسب با کارکرد سردخانه
  • استفاده از عایق‌های ساندویچ پانل با کیفیت بالا
  • استفاده از تابلو برق با امکانات کافی برای کنترل و تنظیم دما، رطوبت و …
  • انتخاب درب سردخانه مناسب با وسعت سالن و وسایل نقلیه حمل بار

اگر شما هم می‌خواهید گوشت خود را برای مدت‌های طولانی تازه و سالم نگه دارید، اگر شما هم می‌خواهید از فاسد شدن و از دست دادن وزن و آب گوشت جلوگیری کنید، اگر شما هم می‌خواهید از کاهش کیفیت و طعم گوشت خود در زمان نگهداری اطمینان حاصل کنید، پس نیاز به یک سردخانه گوشت با کارایی بالا و هزینه پایین دارید.

سردخانه گوشت رادفر با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات از بهترین برندهای جهان، سردخانه‌های گوشت بالای صفر و زیر صفر را با رعایت استانداردهای بهداشتی و فنی طراحی و تجهیز می‌کند. سردخانه گوشت رادفر با فرایند فریز کردن سریع گوشت، از شکل گیری کریستال های یخ در بافت گوشت جلوگیری می‌کند و با کنترل دقیق دما، رطوبت و سرعت گردش هوا، از خشک شدن و تغییر رنگ گوشت محافظت می‌کند.

سردخانه گوشت رادفر علاوه بر فروش تجهیزات سردخانه، خدمات پس از فروش نظیر نصب، راه اندازی، تعمیر و نگهداری را نیز انجام می‌دهد. با تکیه بر کادر مجرب و متخصص، سردخانه رادفر همواره در کنار شماست.

پس دیر نکنید و همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید. با سردخانه گوشت رادفر، به درآمد پایدار دست یابید.

فرم محاسبه هزینه احداث سردخانه

فرم زیر را تکمیل کنید تا هزینه احداث سردخانه برای شما محاسبه گردد

امتیاز: 3/ 5