chiken cold storage icon

Cold Storage > Chicken and Poultry

سردخانه مرغ و طیور

سردخانه مرغ و طیور، صنعتی است که با هدف ایجاد فضایی مناسب برای نگهداری و حفظ کیفیت گوشت مرغ و طیور انجام می‌شود. ما با بهره‌گیری از دانش فنی و تجربه کارشناسان ماهر، طرحی را طراحی و اجرا می‌کنیم که علاوه بر رعایت استانداردهای بهداشتی و ایمنی، بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های عملیاتی را نیز در نظر دارد.

گروه کارخانجات صنعتی رادفر با داشتن سابقه‌ای درخشان در عرصه تجهیزات برودتی، متناسب با نیاز شما، سردخانه های بالای صفر و زیر صفر مرغ و طیور را با رعایت بالاترین استانداردهای جهانی ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با اطمینان کامل، محصولات مرغ و طیور خود را در این سردخانه ها به مدت طولانی، به صورت سالم و بهداشتی نگهداری کنید.

با ما در تماس باشید!

آیا به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟
می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تماس با ما تماس با ما

مرغ اولین بار حدود ۲۰۰۰ سال پیش در آسیای شرقی اهلی شد تا گوشت آن به عنوان منبع غذایی استفاده شود. با گذشت زمان و رشد جمعیت، پرورش مرغ به یک حرفه تخصصی تبدیل شد.

امروزه تامین گوشت سفید بهداشتی نیازمند پروسه‌ای است که شامل نگهداری صحیح، تغذیه مقوی و نظارت بر رشد مرغ باشد. اما فقط این کافی نیست. باید از گوشت مرغ بعد از ذبح نیز محافظت کرد تا از تاثیر میکروارگانیسم‌های فاسدکننده جلوگیری شود.

گوشت مرغ در یخچال حداکثر یک هفته قابل نگهداری است. اما با استفاده از سردخانه مرغ و طیور، می‌توان گوشت را با حفظ کیفیت و جلوگیری از فاسد شدن، بین ۸ تا ۱۲ ماه نگه داشت. سردخانه مرغ و طیور، راهکاری عالی برای حفظ سلامت و تازگی گوشت مرغ است.

اصول نگهداری مرغ و طیور در سردخانه

اصول بهداشتی سردخانه مرغ و طیور

برای نگه داری بهداشتی گوشت مرغ و طیور، سردخانه ها باید در فاصله مناسبی از کشتارگاه یا مرغداری ها قرار گیرند و از ورود آلودگی های محیطی جلوگیری کنند. همچنین باید به شست و شو و ضد عفونی کردن تمام قسمت های سردخانه، از جمله اتاق های برش، آماده سازی، استخوان زدایی و بسته بندی، با استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی کننده مناسب اهمیت داده شود. این کار باعث می شود که رشد باکتری ها و قارچ ها در سردخانه و اطراف آن ممانعت شود و بوی نامطبوع نیز از بین رود.

انتقال و حمل و نقل گوشت مرغ و طیور به سردخانه

مرغ را بایستی بلافاصله پس از ذبح به مکانی خنک انتقال داد تا در سردخانه قرار گیرد و در حین انتقال آن از کشتارگاه به سردخانه یا پس از خروج آن از سردخانه برای ارسال به بازار مصرف بایستی در کامیونت های دارای یخچال با حفظ دمای استاندارد قرار داد.

Chicken and poultry cold storage image 4

دمای نگهداری مرغ و طیور در سردخانه

سردخانه زیر صفر: برای نگهداری مرغ در طولانی مدت، آن را در سردخانه های زیر صفر و در محدوده دمایی -۱۸ درجه سانتی گراد و رطوبت ۸۵ تا ۹۰ درصد انبار می کنند. در این شرایط، می توان مرغ را تا حدود ۳۶۰ روز نگه داری نمود.

سردخانه بالای صفر: در سردخانه بالای صفر، دما باید بین صفر تا ۴ درجه سانتی گراد و رطوبت باید بین ۸۵ تا ۹۰ درصد باشد. در این شرایط، مرغ می تواند بین ۲ تا ۷ روز نگه داری شود.

سردخانه زیر صفر:  دمای مناسب برای نگهداری شترمرغ در سردخانه زیر صفر، حدود ۱۲- درجه سانتیگراد و رطوبت حدود ۹۰ درصد است که با برقراری این شرایط می توان گوشت شترمرغ را تا ۱۲ ماه نگهداری نمود.

سردخانه بالای صفر: اگر گوشت شترمرغ در سردخانه بالای صفر انبار شود، دما بایستی بین ۰ تا ۴ درجه سانتی گراد و رطوبت بین ۸۵ تا ۹۰ درصد باشد که مدت زمان قابل نگهداری آن ۳ تا ۵ روز خواهد بود.

سردخانه زیر صفر: در صورت ذخیره نمودن بوقلمون در سردخانه زیر صفر، بایستی دما -۱۸ سانتی گراد و رطوبت ۹۰ تا ۹۵ درصد باشد که مدت زمان قابل نگهداری ۳۶۰ روز خواهد بود.

سردخانه بالای صفر: در این سردخانه باید بوقلمون را در محدوده دمایی ۰ تا ۷ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۸۵ تا ۹۵ درصد ذخیره کرد.

سردخانه زیر صفر: گوشت بلدرچین در سردخانه زیر صفر باید در دمای -۱۸ درجه سانتی گراد و رطوبت ۹۰ درصد ذخیره شود تا بتوان آن را تا ۳۶۰ روز با حفظ کیفیت نگهداری نمود.

سردخانه بالای صفر:دمای مناسب برای نگهداری بلدرچین در سردخانه بالای صفر، ۰تا ۴ درجه سانتی گراد و رطوبت ۸۵ تا ۹۰ درصد است که مدت زمان نگهداری ۲ تا ۷ روز را فراهم می آورد.

انباشتگی مرغ در سردخانه

برای نگه داری بهینه گوشت مرغ و طیور در سردخانه، باید مقدار انباشتگی مرغ را با ظرفیت سردخانه هماهنگ کنیم. این کار باعث می شود که دمای سردخانه در تمام نقاط یکسان باشد و همه لاشه ها به دمای مناسب انجماد برسند. اگر مقدار انباشتگی مرغ بیش از حد باشد، ممکن است بعضی از لاشه ها منجمد نشوند و کیفیت آن ها کاهش یابد. از طرف دیگر، اگر مقدار انباشتگی مرغ کم باشد، ممکن است بعضی از لاشه ها یخ بزنند و خشک شوند. بنابراین، باید به تعادل مناسب در انباشتگی مرغ در سردخانه توجه کنیم.

Chicken and poultry cold storage image 2

روش بسته بندی گوشت مرغ و طیور در سردخانه

روش بسته بندی مرغ و طیور برای سردخانه یکی از عوامل مهم در حفظ کیفیت و بهداشت گوشت است. این روش باعث می شود که گوشت مرغ و طیور از تماس با هوا، آلودگی ها و رشد میکروارگانیسم ها محافظت شود. برای بسته بندی مرغ و طیور در سردخانه، می توان از انواع روش های مختلف استفاده کرد. برخی از این روش ها عبارتند از: کنسرو، MAP، بلیستر و پرس. هر کدام از این روش ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که باید با توجه به نوع گوشت، دمای سردخانه و بازار مصرف در نظر گرفته شوند.

گردش هوای سردخانه مرغ و طیور

گوشت مرغ و طیور حساس به گرما، رطوبت و آلودگی است. برای حفظ کیفیت گوشت مرغ و طیور در سردخانه، باید از گردش هوای سرد و یکنواخت در تمام قسمت های سردخانه، از جمله اتاق های برش، استخوان زدایی، پوست کنی و انجماد، اطمینان حاصل کنیم. این کار باعث می شود که لاشه های گوشت مرغ و طیور در دمای مناسب نگه داری شوند و از فساد و خشک شدن آن ها جلوگیری شود.

طراحی سردخانه های تخصصی مرغ و طیور

طراحی سردخانه مرغ و طیور یکی از خدمات اصلی گروه صنعتی رادفر است که با توجه به نیازها و اهداف مشتریان، انجام می‌شود. این گروه با داشتن کادر متخصص و مجرب، قادر است سردخانه‌های تخصصی مرغ را در ابعاد مختلف و با توجه به مکان و کاربرد آن سفارشی سازی کند. این سردخانه‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و روش‌های بهینه، قابلیت نگهداری مرغ و طیور در شرایط بهینه را دارند. همچنین، این گروه با ارائه خدمات پس از فروش، تضمین می‌کند که سردخانه‌های خود را در حالت بهترین عملکرد نگه دارد.

عوامل مؤثر بر طراحی و ساخت سردخانه مرغ و طیور

طراحی و ساخت سردخانه مرغ و طیور تنها به درخواست کارفرما بستگی ندارد، بلکه عوامل متعدد دیگری نیز در این موضوع مؤثر هستند. مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

 • محل احداث و شرایط خاک و محیط
 • نوع و حجم گوشت سفید انبار شونده
 • مدت زمان نگه‌داری در سردخانه اصلی
 • وسعت و کاربری‌های گوناگون جانبی سردخانه، مانند تنوع تولید نهایی، مجاورت به کشتارگاه و غیره
 • ابعاد و گستردگی محیط کلی ساختمان و سردخانه
 • نوع سردخانه مورد نیاز (زیر صفر یا بالای صفر، ثابت یا متحرک)
 • تجهیزات مورد استفاده (موتور، کندانسور، تابلو برق، اواپراتور و غیره)
 • ساندویچ پنل‌ها، درب‌ها و عایق‌بندی مورد نیاز
 • دمای مورد نیاز برای سردسازی بخش‌های مختلف

بنابراین، تعیین هر یک از این عوامل باعث تغییر در طراحی، تاسیسات و تجهیزات بکار رفته می‌شود و قیمت نهایی سردخانه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

برای آشنایی با اصول اصلی طراحی و اجرا سردخانه میتوان به مقاله طراحی و ساخت سردخانه مراجعه نمایید و همچنین با مراجعه به صصفحه تجهیزات سردخانه می توانید با کلیه لوازم و تاسیسات مورد نیاز برای احداث و اجرا سردخانه آشنا شوید.

پاسخ به تمام سئوالات شما

متخصصان ما آماده ارائه مشاوره به شما هستند

ما با بیش از ۳۰ سال تجربه آماده پاسخ گویی به سئوالات شما و ارائه مشاوره در زمینه طراحی و اجرای خطوط تولید مواد غذایی هستیم.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

بخش های اصلی یک سردخانه مرغ و طیور

Poultry cold storage pre processing unit image

واحد آغازین فرآیند انجماد گوشت مرغ و طیور

واحد آغازین فرآیند انجماد گوشت مرغ و طیور، جایی است که لاشه‌های مرغ تازه ذبح شده پرکنی شده و اعضای داخلی آن‌ها خارج می‌شوند. سپس مرغ‌ها از نظر بهداشتی کنترل و سرد می‌شوند و در نهایت با توجه به محصولات خروجی که می‌توانند مرغ کامل یا بسته‌بندی‌های سینه مرغ، ران مرغ و … باشند؛ استخوان‌زدایی، برش و بسته‌بندی می‌شوند. هر کدام از این فرایندها با توجه به حجم سردخانه می‌تواند به بخش‌های جداگانه تقسیم شود. کارشناسان گروه صنعتی رادفر برای حفظ کیفیت و سلامت محصولات در حال فرآوری، دمای تجهیزات برودتی این بخش را در محدود ۵-۷ درجه سانتی‌گراد تنظیم نموده‌اند.

بخش ضدعفونی و انجماد گوشت

در سردخانه، گوشت مرغ و طیور با استفاده از سیستم HACCP و روش‌های مختلف ضدعفونی، از آلودگی به میکروارگانیسم‌ها جلوگیری می‌شود و با دستگاه‌های منجمدکننده سریع، در دمای پایین و با حفظ کیفیت و خواص غذایی، منجمد می‌شود.

اتاق بهداشت در سردخانه مرغ و طیور

یکی از مهم‌ترین وظایف پرسنل سردخانه مرغ و طیور، بررسی سلامت گوشت طیور است. این بررسی توسط دامپزشک یا کارشناس بهداشت انجام می‌شود. همچنین پایش بهداشت محیط و کنترل کارکنان از نظر رعایت استانداردهای بهداشتی نیز از جمله فعالیت‌های این بخش است.

Disinfection of the cold room of chicken and poultry
Chicken and poultry cold storage image 5

سردخانه مرغ و طیور: پیش سرمایش

پیش سرمایش گوشت مرغ و طیور، فرآیندی است که قبل از ذخیره در سالن اصلی سردخانه انجام می‌شود. این فرآیند باعث می‌شود که کیفیت و وزن لاشه‌ها حفظ شود و آلودگی باکتریایی و ضایعات زیست محیطی کم شود. برای پیش سرمایش مرغ، روش‌های مختلفی همچون روش غرقاب کردن در یخ مایع، چیلینگ روم، اسپری آب سرد، یخ خشک، نیتروژن مایع و … وجود دارد.

گروه صنعتی رادفر انواع واحدهای پیش سرمایش را در محدوده دمایی صفر درجه سانتی‌گراد طراحی و تولید می‌نماید. برای سفارش و انتخاب هر کدام از روش‌های فوق، باید به نکاتی نظیر زمان خنک شدن، دمای لاشه، شکل ظاهری، آلودگی باکتریایی، ضایعات زیست محیطی، هزینه و مصرف آب و انرژی توجه نمایید تا متناسب‌ترین نوع تجهیزات این واحد را سفارش دهید.

همچنین می‌توانید با تماس با همکاران پشتیبانی ما، از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

واحد انجماد

تونل انجماد خطی تسمه ای
Chicken and poultry cold storage image 3

سالن اصلی سردخانه

سردخانه مرغ و طیور: سالن اصلی نگهداری گوشت

سالن اصلی نگهداری گوشت، اصلی‌ترین بخش سردخانه مرغ و طیور است که گوشت منجمد شده را در دمای زیر صفر برای مدت زمان معین نگهداری می‌کند. گوشت بعد از کشتار، فرآوری، بسته‌بندی و سردسازی به این سالن منتقل می‌شود.

سالن‌های اصلی سردخانه‌های مرغ و طیور، طراحی شده توسط گروه صنعتی رادفر، با استفاده از تجهیزات فنی مانند کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور، دمای مطلوب را تامین می‌کنند. این سالن‌ها با توجه به درخواست و نیاز شما، سفارشی‌سازی شده و آیتم‌های زیر برای آن لحاظ می‌گردد:

 • برای حفظ سلامت و کیفیت گوشت، دمای این سالن‌ها در محدوده -۱۸ درجه سانتی‌گراد تنظیم شده است که با توجه به نوع گوشت قابل تغییر خواهد بود.
 • برای جلوگیری از آلودگی محصول و حفظ رطوبت استاندارد، از سیستم فشار مثبت استفاده می‌شود تا هوا از تمیزترین قسمت‌ها به دیگر بخش‌ها جابجا شود و از تصفیه هوا برای جلوگیری از تماس با میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود.
 • در احداث سالن‌ها، از بهترین برندهای تجهیزات و ساندویچ پنل‌های با کیفیت و عایق‌بندی مناسب استفاده شده است که هزینه‌های جاری ناشی از مصرف انرژی سیستم تبرید را بسیار کاهش می‌دهد.
Chicken and poultry cold storage image 1

انواع سردخانه های مرغ و طیور گروه صنعتی رادفر

گروه صنعتی رادفر با سابقه ۳۰ ساله در زمینه تولید تجهیزات برودتی، توانایی طراحی و ساخت انواع سردخانه های بالای صفر و زیر صفر در ابعاد متنوع را دارد. سردخانه های ما با استفاده از گازهای مبرد فرئون و آمونیاک، دمای مناسب برای نگهداری محصولات را تضمین می کنند. سردخانه های ما با رعایت استانداردهای بین المللی، مصرف انرژی را بهینه کرده و هزینه های عملیاتی را کاهش می دهند. سردخانه های ما به صنایع نگهدارنده محصولات، از جمله صنعت طیور و مرغ، خدمات با ارزشی ارائه می دهند.

shitza cold storage pizaa cheese image 03

سردخانه های مرغ و طیور زیر صفر

جهت نگه داری مرغ و طیور در بازه زمانی ۲۷۰ الی ۳۶۰ روز با حفظ محدوده دمایی -۱۸ درجه سانتی گراد جهت مراکز و کشتارگاه های بزرگ

Semnan Cattle milking facility 03

سردخانه های مرغ و طیور بالای صفر

مناسب برای نگه داری کوتاه مدت (۱ تا ۳ روز) و ارسال سریع به بازار مصرف! مورد استفاده در رستوران ها، هایپرمارکت ها، قصابی ها و … با حفظ محدوده دمایی ۰- ۴ درجه سانتی گراد

انواع سردخانه های مرغ و طیور از نظر ابعاد

سردخانه قابل حمل میوه

سردخانه های مرغ و طیور کوچک

قابل استفاده در ماشین های حمل گوشت مرغ و طیور یا مراکز توزیع گوشت کوچک

Gonabad Cattle milking facility 03

سردخانه های مرغ و طیور متوسط

سفارشی سازی شده برای کشتارگاه هایی با حجم گوشت متوسط و یا هایپر مارکت ها، هتل ها و بیمارستان ها

Chicken and poultry cold storage image 6

سردخانه های مرغ و طیور صنعتی

طراحی شده جهت کشتارگاه های صنعتی بزرگ، مراکز صادرات به دیگر کشورها

انواع سردخانه های تخصصی از نظر قابلیت جابجایی

ساخت سردخانه کانکسی ثابت

سردخانه های مرغ و طیور ثابت

طراحی شده با سیکل تبرید قوی تر نسبت به سردخانه های متحرک و قابل استفاده برای نگه داری طولانی مدت گوشت مرغ و طیور

ساخت سردخانه کانکسی با گاز فریون

سردخانه های مرغ و طیور متحرک

سفارشی سازی شده برای استفاده در ماشین های حمل گوشت مرغ و طیور با هدف رساندن مرغ سالم و بهداشتی به مقصد

امتیاز: 5/ 5